Spadki

 

Sprawy spadkowe

Prawa i obowiązki zmarłego – sprawy spadkowe

Utrata osoby najbliższej dla każdego człowieka jest trudnym przeżyciem i sytuacją z którą czasami trudno się uporać. Jednak należy wiedzieć, że ta sytuacja powoduje nie tylko zmiany w osobistym życiu ale i również w przestrzeni majątkowej.

Ze śmiercią spadkodawcy nie wygasają prawa i obowiązki majątkowe jakie posiadał.

Prawo spadkowe reguluje więc skutki prawne śmierci osoby która zmarła.

Generalnie jest tak, że prawa które przysługiwały osobie zmarłej nie wygasają wraz z jej śmiercią tylko przechodzą na jej następców. Sytuacja ta jest trudna i często jest tak, że spadkobiercy nie widzą i nie zdają sobie sprawy z tego jak wygląda ich sytuacja w związku z tym zdarzeniem. W takiej sytuacji wsparcia prawnego udziela adwokat który profesjonalnie potrafi ocenić sytuację powstałą po śmierci danej osoby oraz krąg spadkobierców a także dalsze aspekty dziedziczenia.

Testamenty – sprawy spadkowe

Zachodzą też sytuacje kiedy zmarły pozostawia testament którym, powojuje do spadku osoby spoza grona spadkobierców ustawowych. Adwokat również i w tej sytuacji poradzi co należy zrobić. Jakie prawa przysługują pominiętym spadkobiercom.

Trzeba rozróżniać i wiedzieć, że nabycie spadku przez spadkobierców może nastąpić w dwojaki sposób tj. przez dziedziczenie ustawowe lub na podstawie testamentu.

Najczęściej spotykanym testamentem jest testament notarialny. Ale też w codziennej pracy adwokata mam do czynienia z testamentami ręcznymi. Adwokat sprawnie oceni ważność testamentu ręcznego i ustali dalsze kropki postępowania. Polskie prawo spadkowe zna jeszcze inne rodzaje testamentów które, nazywane są szczególnymi. Są one rzadziej spotykane ale są. Należy wiedzieć, że spadkobiercom pominiętym poprzez rozporządzenia testamentowe przysługuje uprawnienie żądania zapłaty zachowku.

Rodzaje dziedziczenia – spadki

Ustalenie kręgu spadkobierców osoby zmarłem odbywa się w wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego przed sądem lub w wyniku przeprowadzenia czynności notarialnej tzw. poświadczenie dziedziczenia.

Oba sposoby są optymalne ale nie zawsze stan faktyczny pozwala na sporządzenie przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia.

Te sytuacje jak i inne związane z postępowaniem spadkowym należy przedyskutować z adwokatem który pomoże skomplikowane czasami sprawy spadkowe rozwiązać i wyjaśnić.

Należy też pamiętać, że spadek to nie tylko prawa ale też zobowiązania które zmarły posiadał przed śmiercią czyli tzw. długi spadkowe. Należy starannie rozważyć możliwość odrzucenia spadku lub jego przyjęcia. W tej ocenie również pomaga adwokat.

Ustalenie kręgu spadkobierców i ich udziałów w spadku rodzi konieczność podziału masy spadkowej pomiędzy nimi. Chodzi o dział spadku.

Adwokat Dąbrowa Górnicza sprawy spadkowe

Adwokat Andrzej Kolczyk

0/5 (0 Reviews)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry