Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Jeżeli Sąd orzekł w stosunku do Ciebie środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów bo zdarzyła Ci się jazda na tzw. podwójnym gazie to istnieje możliwość skrócenia tego zakazu.

Możliwość taką daje instytucja blokady alkoholowej,którą reguluje art.182 a kodeksu karnego wykonawczego.

Art.182 a k.k.w.

&1.Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru,a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art.42&3 lub 4 kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ,o której mowa w art.2 pkt 84 ustawy z 20 czerwca 1997 r., – Prawo o ruchu drogowym, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tą osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Blokada alkoholowa

Definicję blokady alkoholowej podaje przepis art.2 pkt 84 ustawy Prawo o ruchu drogowym,który stanowi,że blokada alkoholowa to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego,w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm 3.

Blokada alkoholowa to specjalny alkomat blokujący zapłon, gdy u korzystającej z pojazdu osoby stwierdzona zostanie obecność alkoholu w wydychanym powietrzu

W razie pytań i wątpliwości kancelaria adwokacka Dąbrowa Górnicza Andrzej Kolczyk jest do Twojej dyspozycji.

0/5 (0 Reviews)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry